Badanie plodnosci mezczyzn szczecin

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest głównym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z znaczeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Badanie to powinno się zrobić w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować i po drugiego typie urazach w miejscowości krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do badania muszą stać przeprowadzone pewne standardy. Negatywnie na skutek mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać nabyta w sezonie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna też zostać złożona w należyci rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energia i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są też inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi zajmuje się także różnego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą stanowić dodatkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi ostatnie tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono forma łączenia się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie stanowić ich tak znacznie dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też nowego typie infekcje. W projekcie ich wykluczenia prowadzone są badania mikrobiologiczne.